Hopp til innhold
Forside / Ditt lokallag / Oslo / Et av våre viktigste tilbud!
Støtt oss

Et av våre viktigste tilbud!


Skrevet av: Oslo / Publisert: 11.06.2026 / Oppdatert: 11.06.2026


Et av våre viktigste tilbud!

NRF Oslo Fylkeslag har utført en medlemsundersøkelse om bassengtrening og tilbudet i Oslo.

Undersøkelsen ble sendt til 1 589 medlemmer, og hele 530 medlemmer svarte. Det gir en svarprosent på 33 prosent, noe som er svært bra for denne typen undersøkelser. Den store responsen viser at bassengtrening er et tilbud som engasjerer mange av våre medlemmer.

Bassengtrening betyr mye

Undersøkelsen viser tydelig hvor viktig bassengtrening er for mange medlemmer.

Flertallet svarer at bassengtrening er viktig, svært viktig eller avgjørende for egen helse. Mange beskriver hvordan trening i vann gjør det mulig å være fysisk aktiv selv med smerter, stivhet og redusert funksjon.

I de åpne svarene forteller medlemmene om mindre smerter, bedre bevegelighet, økt energi og bedre livskvalitet som følge av treningen.

Noen av tilbakemeldingene illustrerer dette godt:

«Jeg hadde aldri greid å stå i jobb uten bassengtrening.»

«Bassengtrening er livslinjen i mitt liv.»

«Trening i varmt vann gir livet mening da smertene blir mindre og jeg får mer overskudd.»

For mange er bassengtrening langt mer enn en aktivitet – det er en viktig del av livet og et bidrag til å opprettholde helse og funksjon.

Mange ønsker å delta

Undersøkelsen viser også at interessen for bassengtrening er større enn dagens deltakelse.

Mange medlemmer som ikke deltar i dag oppgir at de gjerne ønsker å delta dersom de får mulighet. Samtidig peker flere på utfordringer knyttet til tidspunkt, kapasitet og reisevei.

Formiddag er det tidspunktet flest medlemmer foretrekker, og mange trekker frem tilgjengelighet og nærhet til tilbudet som viktige forutsetninger for å kunne delta.

Tilgang til bassenger er en av de største utfordringene

Undersøkelsen viser at behovet for bassengtrening er stort. Samtidig vet vi at det er krevende å etablere og opprettholde tilbudene.

Den største utfordringen for lokallagene er ofte å få tilgang til egnede bassenger. Etterspørselen etter basseng er høy, og konkurransen om treningstidene er stor. Dette gjelder både kommunale svømmehaller, skolebassenger og private anlegg.

For å kunne tilby bassengtrening kreves det derfor et kontinuerlig arbeid med å finne tilgjengelige bassenger, etablere samarbeid og sikre treningstid for medlemmene.

Et tilbud bygget av medlemmer, for medlemmer

Bassengtreningstilbudet i Oslo er i dag organisert og drevet av tillitsvalgte og frivillige i våre lokallag.

Bak hvert tilbud ligger det mange timer arbeid. Det skal inngås avtaler med bassengeiere, organiseres påmelding, følges opp deltakere, administreres økonomi og rekrutteres instruktører.

Instruktørene er også en viktig del av tilbudet. For å ivareta sikkerheten må alle instruktører ha gyldig livredningskompetanse. Hvert år arrangeres derfor opplæring og livredningskurs, koordinert av tillitsvalgte i organisasjonen.

Bassengtilbudet i Oslo er et resultat av et stort frivillig engasjement og et omfattende arbeid som utføres av medlemmer for medlemmer.

Viktig kunnskap for NRF Oslo

Undersøkelsen gir Norsk Revmatikerforbund Oslo verdifull innsikt i medlemmenes behov og erfaringer.

Resultatene viser tydelig hvor stor betydning bassengtrening har for mange medlemmer, samtidig som de synliggjør utfordringene knyttet til kapasitet, tilgjengelighet og tilgang til bassenger.

Kunnskapen fra undersøkelsen vil være viktig i den videre dialogen med lokallag, Oslo kommune, bassengeiere og andre samarbeidspartnere om framtidens bassengtilbud i Oslo.

Vi vil rette en stor takk til alle som tok seg tid til å svare på undersøkelsen. Engasjementet og tilbakemeldingene gir et viktig grunnlag for det videre arbeidet.