Vi inviterer til et spennende foredrag i forkant av årsmøtet til Burg Rogaland lørdag 14. februar 2026 om hvilken rolle vagusnerven kan spille som støtte ved revmatiske plager.
Foredragsholder Annette Løno, forfatter av boka «Vagusnerven», starter kl 13 og er åpent for alle, mens årsmøtet i Burg kl 15:00 er for medlemmer i Burg Rogaland. Dette gjennomføres i lokalene til FFO Rogaland i Luramyrveien 25b, Sandnes. Det er gratis parkering utenfor.
Foredraget koster 150 kroner for medlemmer (i NRF) og 250 kroner for andre (ikke medlemmer). Deltakelse på årsmøtet i Burg er gratis. Påmeldingen er bindende.
Frist for påmelding er 01. Februar, det er begrenset med plasser så «først til mølla prinsippet» gjelder.
Les mer om foredraget under, og meld deg på i dag via denne lenken.
Foredrag: Vagusnerven – en støtte for kroppen ved revmatisme
Hvordan kan vagusnerven være en ressurs når kroppen står i langvarig belastning?
I dette foredraget inviterer Annette Løno til en helhetlig og kunnskapsbasert gjennomgang av vagusnerven – kroppens viktigste forbindelse mellom hjerne og kropp – og hvilken rolle den kan spille som støtte ved revmatiske plager.
Foredraget starter med en teoretisk del der deltakerne får en forståelig og faglig forankret forklaring på:
- hva vagusnerven er og hvorfor den er så sentral for helsen vår
- hvordan vagsuerven påvirker betennelsesprosesser, smerteopplevelse, stress og restitusjon
- sammenhengen mellom langvarig belastning, regulering og kroppens evne til balanse (homeostase)
Deretter legges det inn en pause kl 13:45 til 14:00, slik at deltakerne får tid til å ta inn innholdet og bevege seg litt.
I den praktiske delen rettes fokus mot hva vi selv kan gjøre i hverdagen for å støtte vagusnerven og nervesystemet, blant annet gjennom:
- pust og bevisst oppmerksomhet
- enkle regulerende øvelser
- livsstilsfaktorer som kan bidra til mer balanse og bedre egenomsorg
Underveis i foredrag har vi noen felles vagusøvelser der deltakerne får erfare hvordan enkle grep kan oppleves regulerende og støttende i kroppen.
Foredraget er:
- kunnskapsbasert og tilgjengelig formidlet
- rettet mot egenmestring og forståelse
- egnet for både pasienter, pårørende og fagpersoner
- tilpasset gruppens behov og rammer
Foredraget avsluttes kl 14:45 og årsmøtet i Burg Rogaland starter kl 15:00.