
Regjeringen ønsker å fjerne refusjonsordningen for behandling hos kiropraktor. Lovforslaget er nå til behandling på Stortinget.
I forslaget til statsbudsjett for 2025 gikk regjeringen inn for å avvikle refusjonen fra folketrygden for kiropraktorer fra 1. januar i år. I følge en sak på Altinget.no dekker folketrygden 110 kroner den første gangen man blir undersøkt av kiropraktor. Senere dekkes 47 kroner per behandling.
Forslaget krever en lovendring i folketrygdsloven, og er nå oversendt helse- og omsorgskomiteen på Stortinget for behandling. Høringen er satt til 28. januar.
NRF er bekymret for konsekvensene av lovforslaget
Fagsjef for interessepolitikk i Norsk Revmatikerforbund, Ann Kristin Bakke, er bekymret.
Fjerning av refusjonsordningen for kiropraktorer rammer de 397 000 pasientene som trenger behandling for muskel- og skjelettplager. Vi må sikre likeverdig tilgang til helsehjelp for alle.

Ann Kristin Bakke i NRF er bekymret for regjeringens lovforslag og konsekvensene for blant annet NRFs medlemmer. Foto: Thomas Qvale/Tinagent
NRF har sendt inn et skriftlig høringsinnspill til helse- og omsorgskomiteen der vi legger fram fire konsekvenser av forslaget.
- Redusert tilgang til nødvendig behandling
Kiropraktorer spiller en viktig rolle i behandling og forebygging av muskel- og skjelettplager. Disse tilstandene er en hovedårsak til sykefravær og uførhet i Norge. Uten refusjonsordningen kan mange pasienter få økonomiske barrierer for å oppsøke kiropraktisk hjelp, noe som kan føre til:
- Forsinket behandling og forverrede plager.
- Økt belastning på fysioterapitjenester og fastleger.
- Risiko for økt sykefravær og uførhet
Tilgang til rask og effektiv behandling av muskel- og skjelettplager er avgjørende for å redusere sykefravær. Avvikling av refusjonsordningen kan bidra til:
- Lengre sykmeldingsperioder for personer med kroniske plager.
- Økt risiko for uførhet grunnet manglende tilgang til behandling.
- Manglende helhetsperspektiv
Forslaget innebærer en overføring av behandlingsbehov til fysioterapitjenestene, som allerede er under stort press. Dette kan resultere i lenger ventetid for behandling og lavere kvalitet på tjenestetilbudet for pasientene.
- Svekket rehabiliteringstilbud
Personer med revmatiske sykdommer og andre muskel- og skjelettlidelser har ofte behov for et sammensatt rehabiliteringstilbud. Kiropraktisk behandling er for mange et viktig supplement til fysioterapi og medisinsk behandling, og avviklingen av refusjonsordningen vil svekke dette tilbudet betydelig.
NRF oppfordrer komiteen til å avvise forslaget om å avvikle refusjonsordningen for kiropraktortjenester.
NRF høringsinnspill kan du lese i sin helhet her.